Posouvání budíku? Větší problém, než si myslíš!
Ráno zazvoní budík a ty, místo abys s úsměvem vyskočila z postele, sáhneš po něm a posuneš ho o dalších deset minut. Je to malý rituál, který si možná dopřáváš každý den. Ale co když ti řeknu, že tenhle zvyk není tak neškodný, jak se zdá? Posouvání budíku totiž může mít na tvoje tělo, mysl a celý den větší dopad, než bys čekala.
Proč je posouvání budíku tak velký problém?
Není to jen o tom, že si narušíš spánkový cyklus. Posouváním budíku se sama sobě vysíláš signál, že nejsi připravená čelit dni, který tě čeká. V podstatě říkáš: "Nejsem připravená na všechno, co mě dnes čeká, a raději bych se na chvíli schovala pod peřinu." A to není zrovna nejlepší způsob, jak začít den, že?
Když po prvním zazvonění budíku znovu usneš, tvoje tělo se začne připravovat na nový spánkový cyklus, který trvá přibližně 90 minut. Jenže ty se probudíš už za pár minut, což tě zanechá v ještě horším stavu, než kdybys vstala hned. Tvůj mozek potřebuje zhruba 60 až 90 minut, aby se po takovém probuzení znovu plně probudil a nastartoval. Takže ten "extra spánek" tě vlastně jenom mate a připravuje o energii.
Co to říká o tobě a jak tě to ovlivňuje během dne?
Posouvání budíku není jen otázkou zvyku, ale také tvého přístupu k výzvám, které den přináší. Když odkládáš vstávání, ukazuje to, že se možná cítíš přetížená, unavená nebo demotivovaná. Je to jako bys ráno řekla: "Dnešní den není dost důležitý, abych ho začala hned." A jak takový přístup ovlivňuje tvůj den? No, když začínáš s odkládáním, je dost pravděpodobné, že budeš odkládat i další věci – úkoly, cvičení, rozhodnutí. A to není cesta k produktivnímu a radostnému dni.
Navíc se tím připravuješ o pocit kontroly nad svým životem. Když první rozhodnutí dne spočívá v tom, že něco odložíš, jaký bude zbytek dne? Možná tě čeká prokrastinace, stres a pocit, že nejsi schopná zvládnout všechno, co musíš. A to nechceš, že?
Co to způsobuje v tobě samotné?
Tento zlozvyk může mít vážný dopad na tvoji psychiku a sebevědomí. Když posouváš budík, můžeš se začít cítit provinile a frustrovaně. Místo toho, abys měla pocit, že máš svůj život pod kontrolou, začínáš den pocitem selhání – a to je špatný start. Navíc se tím připravuješ o cennou mentální energii. Každé ráno, kdy posuneš budík, plýtváš energií na rozhodování: "Mám vstát? Mám zůstat v posteli?" A to tě unavuje ještě předtím, než vůbec vstaneš.
Kromě toho, když začínáš den v neklidu a s pocitem odkládání, může to způsobit, že se budeš cítit méně motivovaná a méně schopná zvládnout všechny úkoly a výzvy, které na tebe čekají. A jakmile jednou začneš den s odkládáním, může být mnohem těžší najít v sobě energii na řešení složitějších problémů, které se objeví později.
Jak se zbavit tohoto zlozvyku?
Pokud se poznáváš v tomto scénáři a chceš s tím něco udělat, skvělé! Prvním krokem je uvědomit si, že posouvání budíku není neškodné a že bys možná měla změnit svůj přístup k ránu. Tady je několik tipů, které ti mohou pomoci:
Přesuň budík dál od postele: Umísti budík na místo, kde na něj nedosáhneš, aniž bys vstala. Když už jsi na nohou, je větší šance, že zůstaneš vzhůru.
Vytvoř si pevný spánkový režim: Choď spát a vstávej každý den ve stejný čas. Tvoje tělo si zvykne na pravidelný rytmus a vstávání bude méně bolestivé.
Najdi si ráno něco, na co se těšíš: Může to být voňavá káva, oblíbená kniha, rychlé cvičení nebo třeba jen pár minut klidu pro sebe. Něco, co tě motivuje vstát a začít den.
Používej pravidlo pěti sekund: Jakmile zazvoní budík, odpočítej si v duchu pět sekund a pak prostě vstaň. 5-4-3-2-1-VSTÁVÁM! Proč to funguje? Protože nedáš mozku šanci na to, aby začal vymýšlet výmluvy.
Buď na sebe laskavá: Změna návyků není snadná a občas se stane, že selžeš. To je v pořádku. Důležité je, abys pokračovala a nevzdávala se. Každý krok směrem k lepšímu ránu je úspěch.
Posouvání budíku může být větším problémem, než si myslíš. Tento nevinný ranní rituál totiž může negativně ovlivnit nejen tvůj den, ale i tvůj celkový přístup k životu. Zkus příště, až zazvoní budík, prostě vstát. Možná zjistíš, že se cítíš lépe, energičtěji a připravená zvládnout všechno, co ti den přinese. A kdo by nechtěl začít den s pocitem, že má svůj život pod kontrolou?
Pamatuj, že každý den je nová příležitost k tomu, abys na sobě pracovala a posouvala se blíže ke svým cílům. Když ráno vstaneš hned po prvním zazvonění budíku, nejen že dáš signál sobě samotné, že jsi připravená čelit všem výzvám, ale také ukazuješ světu, že jsi silná, sebevědomá žena, která má svůj život pod kontrolou. Udělej ze vstávání rituál, který tě posílí, a uvidíš, jak se to pozitivně odrazí nejen na tvém dni, ale i na tvém celkovém přístupu k životu. Každé ráno je malá vítězná bitva – a ty ji můžeš vyhrát!
Autorka článku: Sylvie Bennett