Myšlení oběti: Jak uniknout z pasti sebedestruktivního mindráku

22.07.2024

Takže, jste se ráno probudili, zazvonil budík a vy jste si pomysleli: "Zase další den plný nespravedlnosti a nezdarů." Gratuluji! Možná máte myšlení oběti. Ale nebojte se, nejste sami. 

Myšlení oběti je stav, kdy se člověk cítí jako věčný smolař, přitahující problémy a nespravedlnosti jako magnet. Je to mentální past, do které se může každý z nás snadno dostat. Zatímco svět okolo nás se točí dál, my máme pocit, že jsme v nekonečném kolotoči nezdarů a že nemáme žádnou kontrolu nad svým životem.

Proč je to tak nebezpečné? No, představte si, že byste svůj život prožili jako hlavní postava v nikdy nekončícím dramatickém seriálu, kde jste vždycky ti, kdo přijdou zkrátka. Tento postoj nejenže snižuje naši schopnost čelit výzvám, ale také nás připravuje o radost z úspěchů a zabraňuje nám růst jako osobnosti. Navíc to z nás dělá opravdu nudné společníky na večírcích – nikdo nechce poslouchat věčné stížnosti a naříkání.

Pojďme se tedy společně podívat na to, jak rozpoznat příznaky této mentality, proč k ní dochází a hlavně, jak z ní vyklouznout. Protože upřímně, kdo by chtěl hrát vedlejší roli ve vlastním životě?

Příznaky myšlení oběti

Poznáte to, když:

  1. Vina? Ne, to jsem nebyl já!: Nikdy za nic nemůžete. Váš pes se vyčural na koberec? Je to určitě vina sousedovic kočky. Vaše kámoška vám nevolá? Určitě je to proto, že jste řekli pravdu o jejích nových botách (které jsou mimochodem fakt hrozné).

  2. Pocit bezmoci: Jste jako superhrdina, který zapomněl svou supermoc doma. Nic se nedá změnit. Lidé jsou zlí, počasí je špatné, a ten croissant v pekárně nikdy není dost křupavý.

  3. Pesimismus: Vidíte svět černěji než gotická kavárna v pátek večer. Když se vám rozbije auto, jste přesvědčeni, že příští zastávka je krach života.

  4. Nedostatek odpovědnosti: Když se něco pokazí, váš první instinkt je ukázat prstem na někoho jiného. "To byla špatná rada od mého horoskopu," nebo "To všechno způsobil ten úplněk!"

  5. Negativní sebereflexe: Vidíte se jako figurka v deskové hře, kde všichni hází šestky a vy pořád jedničky.

Příčiny myšlení oběti

  1. Převzaté vzorce z výchovy a dětství: Jestli jste vyrůstali s pocitem, že jste věčně pod nějakou temnou kletbou, může to být důsledek vzorců chování, které jste přebrali během dětství. Rodiče a okolí na nás mají velký vliv, i když často nevědomky.

  2. Traumatické zážitky: Když vám život naservíruje několik ran, můžete se začít cítit jako boxovací pytel. Víte, ten, do kterého se každý trefí, když má špatný den.

  3. Kultura a společnost: V některých kulturách je naprosto v pořádku si stěžovat a nedělat nic. Skoro by se dalo říct, že je to národní sport!

Jak z toho ven?

  1. Převzít odpovědnost: Ano, to je ten děsivý krok, kdy musíte uznat, že jste v tom až po uši. Ale nebojte, je to osvobozující! Představte si to jako přiznání, že jste snědli poslední kousek pizzy. Nikdo vás neukamenuje... většinou.

  2. Změnit pohled na věc: Pokuste se vidět sklenici poloplnou. Nebo alespoň poloplnější. Pokud prší, řekněte si, že vaše květiny to potřebovaly. A taky si konečně můžete vzít ten nový kabát s kapucí, který jste si pořídili.

  3. Najít svou sílu: Objevte svou vnitřní energii. Možná to znamená začít den s jogurtem s chia semínky nebo se přihlásit na nový fitness program, který slibuje zázračné břišáky do týdne. Nebo alespoň méně kulaté břicho. Hlavní je najít něco, co vám dodá energii a sebevědomí.

  4. Odpustit a zapomenout: Držení zášti je jako vypít jed a čekat, že umře někdo jiný. Nechte to plavat. Uvolníte si tak ruce pro něco lepšího, třeba pro nový hobby.

  5. Podpora od přátel: Najděte si kamarády, kteří vás podpoří a nebudou vás litovat. Ideálně takové, kteří vás vytáhnou z postele, když se vám nechce, a připomenou vám, že dnes je ten den, kdy si zasloužíte být šťastní.

    Myšlení oběti může být těžkým břemenem, ale nezapomeňte, že máte moc to změnit. Stačí se podívat do zrcadla a říct si: "Hej, nejsi žádná oběť, jsi hvězda!" A s tímto novým pohledem můžete začít tvořit svůj vlastní příběh plný vítězství a radosti. Protože kdo by chtěl hrát vedlejší roli ve vlastním životě?

    Cítíte se často jako oběť okolností? 

    Potřebujete pomoc s překonáním této mentální pasti? Pak je individuální koučink právě pro vás! Nabízím vám jedinečnou příležitost naučit se, jak přestat hrát oběť a začít žít život plný radosti a kontroly. Více informací o koučinku zde.

    Autor článku: Sylvie Bennett