Kdo je tvůj největší nepřítel? Co když seš to Ty?
Už se ti někdy stalo, že sis říkala, že na něco nemáš, že nejsi dost dobrá nebo že to nikdy nezvládneš? Možná se to stává častěji, než bys chtěla. A víš, kdo je za tím vším? Ty sama! Ano, někdy jsme si my samy tím největším nepřítelem. Proč o sobě neustále pochybujeme a jak s tím můžeme přestat?
Jsi sama sobě nepřítelem? Ověř si to!
Často si říkáš: "Nejsem dost dobrá"?
Máš pocit, že nikdy nedosáhneš toho, co chceš?
Bojíš se neúspěchu a tak raději ani nezačneš?
Pokud jsi odpověděla na tyto otázky ano, pak tento článek je právě pro tebe.
Proč o sobě pochybujeme?
Mnohdy jsme na sebe tvrdší než kdokoliv jiný. Od malička jsme ovlivňovány tím, co nám říkají rodiče, učitelé a ostatní autority. Mnohdy jsme slyšely, že nejsme dost dobré, nebo že bychom měly dělat věci jinak. Tyto hlasy se často stávají naším vlastním vnitřním kritikem. Možná jsi slyšela věty jako "Tohle nezvládneš" nebo "Měla bys být lepší" a ty jsi těmto hlasům postupně uvěřila.
Každá z nás má v sobě malý hlas, který nám říká, že něco nezvládneme, že nejsme dostatečně dobré nebo že se nám něco nepodaří. Tento hlas může být velmi hlasitý a může nám bránit v dosahování našich cílů. Tento vnitřní kritik je jako neustálý doprovod, který nám připomíná naše nedostatky a chyby. A někdy ho nezvládáme utišit.
Strach z neúspěchu je často tak silný, že nás může držet zpátky. Bojíme se, že když selžeme budeme kritizovány nebo že nás lidé odsoudí. Tento strach nás často paralyzuje a brání nám v tom, abychom se pustily do nových věcí. Možná si říkáš: "Co když to nezvládnu?" nebo "Co když mě budou soudit?" A právě tenhle strach nás často vede k tomu, že raději ani nezačneme.
Jaké to má dopady na náš život?
Cítíme se méněcenné a neschopné
Když neustále pochybujeme o svých schopnostech, snižuje to naše sebevědomí. Začneme si myslet, že nejsme schopné dosáhnout velkých věcí, a to nás drží zpátky. Často v naší vlastní hlavě slyšíme něco jako: "Nejsem dost dobrá" nebo "Nikdy to nezvládnu". Tyto myšlenky nám brání v tom, abychom naplno využily svůj potenciál. A to je velká škoda. Dokážeš si představit, jaký by byl tvůj život bez těchto myšlenek?
Máme tendenci prokrastinovat a odkládat důležité věci
Když o sobě pochybujeme, často odkládáme důležité úkoly a vyhýbáme se výzvám. Tím pádem nevyužíváme svůj plný potenciál a neplníme své cíle. Možná si říkáme: "Udělám to zítra" nebo "Nejsem na to připravená". Tím se ale jen vzdalujeme od splnění našich snů a cílů.
Pochybnosti ovlivňují i naše vztahy
Naše pochybnosti můžou výrazně ovlivňovat i naše vztahy s ostatními. Když nemáme zdravé sebevědomí, může to vést k nedorozuměním a mnoha konfliktům. Můžeme se cítit méněcenné a to může ovlivnit i to, jak nás ostatní vnímají. Možná se cítíme neustále srovnávané s ostatními nebo máme pocit, že nejsme dost dobré pro naše přátele a rodinu.
Jak to vypadá v praxi?
Pracovní příležitost: Tereza dostala nabídku na povýšení v práci, ale odmítla ji, protože si myslela, že na to nemá dostatečné schopnosti. O několik měsíců později viděla, jak někdo jiný, kdo měl méně zkušeností, ale věřil si tuto pozici získal a úspěšně ji zvládá. Teď si říká: "Kdybych jen měla více sebedůvěry, mohla jsem to být já. Já jsem mnohem vhodnější na tuto pozici."
Tereza se na mě obrátila s tím, že má pocit, že si sama doslova ničí život. Přitom ví, že je velice schopná žena, ale ten hlas v její hlavě jí neustále sráží dolů a nedokáže ho překonat. Začaly jsme se v rámci koučování zaměřovat na posílení sebevědomí a vypnutí vnitřního kritika, který jí drží v životě zpátky.
Jak to pokračovalo? Tereza dala výpověď a začala podnikat. Uvědomila si, že má na mnohem víc než pracovat na snech někoho jiného a začala pracovat na svých vlastních. Dnes vlastní velmi úspěšné podnikání a je spokojená.
Jak s tím začít pracovat teď hned?
Začni pozitivními afirmacemi. Začni každý den pozitivními afirmacemi. Říkej si věci jako "Jsem schopná a silná" nebo "Zvládnu to". Postupně tím přepíšeš negativní myšlenky na povzbuzující. Možná se ti to zdá jako maličkost, ale pozitivní myšlení má obrovský vliv na naši sebedůvěru.
Stanovuj si malé cíle a oslavuj své úspěchy. Stanov si malé, dosažitelné cíle a pracuj na jejich splnění. Každý dosažený cíl ti pomůže získat více sebevědomí a víry v sebe sama. Oslavuj své úspěchy, i když jsou malé. Každý krok vpřed je důležitý.
Nauč se přijímat neúspěch jako součást procesu. Neúspěch je přirozenou součástí růstu. Místo toho, abys neúspěch brala jako důkaz své neschopnosti, vnímej ho jako příležitost k učení a růstu. Každý neúspěch tě posouvá blíž k úspěchu. Možná si říkáš: "Selhala jsem", ale ve skutečnosti jsi se něco naučila a jsi o krok blíž k dosažení svého cíle.
Přijmi své pocity a dovol si být lidská. Prvním krokem je přiznat si, že cítíš pochybnosti a nejistotu. To je normální a lidské. Nikdo není dokonalý a každý má své dny, kdy o sobě pochybuje. Dovol si cítit a přijmi své emoce. Zkus se zaměřit na to z čeho tvá pochybnost vychází, kde se vzala?
Nezapomeň, že trvalo několik let, než sis v sobě všechny tyto pochybnosti vytvořila a nevytratí se přes noc. Ale tím, že s tím budeš dlouhodobě pracovat, dokážeš všechny tyto pochybnosti přepsat na povzbuzující a vlídné myšlenky. Buď k sobě laskavá, buď na sebe stejně milá a povzbuzující, jako kdybys mluvila se svou nejlepší kamarádkou.
Cítíš, že bys potřebovala posílit a zvýšit sebevědomí?
Tak to mám pro tebe skvělou zprávu. V 7denním online kurzu "Získej zdravé sebevědomí za 7 dní" tě provedu tématem sebevědomí. Naučím tě techniky, které můžeš denně používat, a naučím tě koukat na to z jiného úhlu pohledu. Více informací o kurzu najdeš zde.
Autor článku: Sylvie Benkdnett