Jak zvládat emoce: Průvodce pro ty, kteří chtějí mít nervy jako železné lana

19.07.2024

Všichni známe, jaké to je, když nás přepadnou návaly emocí. A teď nemluvím jen o těch příjemných, jako je radost či nadšení. Ne, ne, přátelé. Mám na mysli ty méně příjemné, jako je vztek a naštvání. Všichni jsme tam byli – v návalu emocí jsme udělali nebo řekli něco, čeho jsme později litovali. Dnes se zaměříme na to, jak s těmi méně příjemnými emocemi pracovat tak, abychom napáchali co nejméně škody. Připravte se, protože společně eliminujeme emocionální miny na minimum! Pojďme společně prozkoumat, jaké techniky nám mohou pomoci zvládnout tyto bouřlivé chvíle.

1. Psát si tzv. "Deník emocí"

Ano, slyšíte správně, přátelé. Vytáhněte své nejhezčí pero a připravte si deník. Často zapomínáme, co v nás vyvolává určité emoce, a proto je tento deníček užitečným pomocníkem. Bude sloužit jako váš osobní radar na emoční bouře. Můžete si do něj zapisovat nejen to, co vás rozzlobilo nebo rozesmutnilo, ale také jak jste reagovali a jak byste si přáli reagovat příště. Deníček vám pomůže k sebereflexi a uvědomění si vašich emočních spouštěčů.

Deníček emocí je skvělý nástroj, který vám pomůže lépe se orientovat ve svých emocích. Když si budete pravidelně zapisovat, co vás v průběhu dne rozrušilo, můžete si začít všímat vzorců. Například zjistíte, že vás vždycky vytočí, když někdo zpozdí schůzku, nebo že se cítíte úzkostně, když máte před sebou velkou prezentaci. Taková sebereflexe je klíčová pro to, abyste mohli začít pracovat na svých reakcích a hledat způsoby, jak se těmto situacím lépe postavit.

Tip pro deníček: Zkuste si zavést pravidelný čas, kdy budete své pocity zapisovat. Třeba každý večer před spaním, když už je klid a máte čas se nad uplynulým dnem zamyslet. Můžete si také do deníčku zaznamenávat, jak byste si přáli reagovat v budoucnu, což vám může pomoci připravit se na podobné situace.

2. Dopřát si čas na zpracování emocí - Nereagovat hned

Ano, vím, že byste nejradši hned odpálili tu palbu textových zpráv, ale zadržte koně! V textové komunikaci si zkuste napsat, co chcete reagovat, nejlépe do poznámek (nebude vás to lákat stisknout tlačítko "odeslat") a nechte to cca 20 minut odstát. Pak si to přečtěte znovu. Z 90 % ten text nakonec poslat chtít nebudete, až emoce opadnou. Často se stává, že text poupravíte, nechte ho pak znovu chvilku odležet a přečtěte si ho znovu za dalších cca 20-60 minut. Upozorňuji, že někdy to může být proces i na několik hodin. V tomto případě občas platí, že čím později naše reakce přijde, tím líp. Emoce opadnou a my můžeme reagovat s nadhledem. 

V osobním kontaktu si řekněte o čas na zpracování emocí a respektujte, když někdo potřebuje čas od vás. Pamatujte, trpělivost růže přináší – a někdy i klidné řešení konfliktu.

Reakce v návalu emocí často vede k tomu, že řekneme nebo uděláme něco, čeho později litujeme. Proto je důležité si dopřát čas na zpracování emocí. Když vás něco rozčílí, zkuste se na chvíli stáhnout a nechat emoce opadnout. Pokud je to možné, vyhněte se okamžitému odpovídání na zprávy nebo emaily, které vás rozrušily. Dejte si pauzu, projděte se, nebo se prostě jen na chvíli zaměřte na něco jiného.

Tip pro zpracování emocí: V textové komunikaci zkuste napsat svou reakci nejdříve do poznámek a nechte ji cca 20 minut odstát. Poté si text přečtěte znovu a zvažte, zda je to skutečně to, co chcete poslat. V osobním kontaktu si zkuste říci o čas na zpracování emocí. Můžete například říci: "Potřebuji chvilku, abych si to promyslel, můžeme se k tomu vrátit později?" Respektujte také, když někdo potřebuje čas od vás.

3. EMPATIE - Snažit se vžít do situace druhého

Tak, teď si nasadíme naše pomyslné empatie-brýle a budeme se snažit pochopit, proč se druhý člověk chová tak, jak se chová. Možná má špatný den, nebo si prostě jen nemohl najít  svůj oblíbený kávový hrníček. Snažit se porozumět druhým je klíčem k tomu, jak zvládat své vlastní emoce. Vždyť kdo z nás by nechtěl být lepší verzí sebe sama, že?

Empatie je schopnost vžít se do pocitů a perspektivy druhého člověka. Když se pokusíte pochopit, proč se druhý člověk chová určitým způsobem, může vám to pomoci lépe zvládat své vlastní reakce. Místo toho, abyste se hned rozčílili, zkuste se zamyslet, co by mohlo být příčinou chování druhého. Možná má problémy doma, nebo je pod velkým tlakem v práci.

Tip na empatii: Zkuste si představit sebe na místě druhého člověka. Jak byste se cítili v jeho situaci? Jak byste chtěli, aby s vámi někdo jednal? Ptejte se sami sebe, co byste potřebovali, kdybyste byli v jeho kůži. Tímto způsobem můžete lépe porozumět jeho chování a najít cestu, jak situaci řešit s klidem a porozuměním.

4. KOMUNIKACE - Jak efektivně komunikovat své pocity

A teď to nejdůležitější – komunikace. Jak efektivně komunikovat své pocity, aniž byste obvinili druhého člověka? Klíčem je začít větu slovy "Já se cítím...", popište, co se ve vás odehrává.  Tímto způsobem sdělíte své pocity, aniž byste druhého zbytečně napadli. A pár tipů navíc – snažte se být co nejkonkrétnější, držte se faktů a buďte otevření dialogu.

Efektivní komunikace je základem pro zdravé mezilidské vztahy. Když mluvíte o svých pocitech, je důležité mluvit jasně a stručně, aniž byste obviňovali druhého člověka. Místo toho, abyste řekli: "Ty jsi mě naštval," zkuste říct: "Já se cítím naštvaně, když se tohle stane." Tímto způsobem se zaměřujete na své pocity a neútočíte na druhého člověka, což může vést k otevřenějšímu a konstruktivnějšímu dialogu.

Tip na komunikaci: Když mluvíte o svých pocitech, mluvte jasně a stručně. Vyhněte se obviňování a zaměřte se na to, jak se cítíte a co byste si přáli. Používejte věty, které začínají slovy "Já se cítím…", aby bylo jasné, že mluvíte o svých vlastních pocitech. Buďte konkrétní a držte se faktů, což vám pomůže lépe vyjádřit své pocity a potřeby.


A tady to máte, přátelé. Můj mini-průvodce zvládáním emocí je u konce. Pokud chcete jít ještě hlouběji do tohoto tématu, nezapomeňte si poslechnout můj podcast, epizodu #9 "JAK ZVLÁDAT EMOCE". 

Takže do příště, pište své deníky, dýchejte zhluboka a nezapomínejte na empatii. 

Vaše nervy vám poděkují!

Chcete se naučit mít své emoce pod kontrolou?

Objednejte se na individuální koučink, kde vám pomůžu zorientovat se se ve vašich vlastních pocitech a najdeme spolu efektivní způsob přímo pro vás, jak emoce zvládat s nadhledem a klidem. Více informací o koučinku zde.

Autor článku: Sylvie Bennett